Inkl.: buss, kaffe/rundstykke guide og middag.
Turen går fra våre hjemsteder via Oslofjord-tunnelen mot Holmsbu hvor vi først besøker Tronstad Gaard. Gården har en lang historie som viking- og adelssete for slektene Bolt og Huitfeldt. I sistnevnte familie utmerket Tønne og Iver segi historien. Tønne som kommandant på Fredriksten festning, og Iver som kommandør på linjeskipet ”Dannebrog” under slaget i Køge Bugt i 1710.
Mens vi koser oss med kaffe og rundstykker (to halve rundstykker) i kjellerstuen (handikapvennlig), vil nåværende eier av gården, Jens Petter Blichfeldt, fortelle om gårdens spennende historie. Deretter får vi en omvisning på gården. Her kan nevnes museet i låven som omfatter ca. 1200 gjenstander og drives sammen med Hurum historielag.
Etter å ha takket for oss på Tronstad Gaard kan vi avlegge et besøk i Holmsbu kirke (NB! Må avtales på forhånd), før vi avslutter dagen med en to-retters middag på hjemveien.